W. Julian Korab-Karpowicz, Harmonia po arabsku

Książka W. Juliana Korab-Karpowicza, Harmonia społeczna: Czyli zasady szczęśliwego społeczeństwa, opublikowana przez PIW w 2017 roku w ramach serii Biblioteka Myśli Współczesnej, została przetłumaczona na język arabski i wydana w Dubaju przez znane wydawnictwo w Emiratach Dar Molhimon. Arabski tytuł książki to فلسفة المجتمع السعيد  czyli Filozofia szczęśliwego społeczeństwa. Harmonia społeczna w wersji polskiej i arabskiej została wystawiona podczas ostatnich Międzynarodowych Targów Książki w Abu Zabi (ZEA). Harmonia uprzystępnia i rozwija niektóre idee przedstawione wcześniej przez autora w Traktacie polityczno-filozoficznym — Tractatus Politico-Philosophicus.
Amerykańskie Towarzystwo Filozoficzne (American Philosophical Association) umieściło na swych stronach dwa wywiady z W. Julianem Korab-Karpowiczem na temat książki Tractatus Politico-Philosophicus. Traktat ukazał się po raz pierwszy w 2015 roku w wersji dwujęzycznej, polsko-angielskiej, nakładem wydawnictwa Marek Derewiecki, a następnie w 2017 roku jego nieco zmienioną wersję w języku angielskim opublikowano nakładem wydawnictwa Routledge pod tytułem: Tractatus Politico-Philosophicus: New Directions for the Future Development of Humankind.  Traktat został przetłumaczony również na język bengalski i ukazał się w Indiach, a obecnie jest tłumaczony na język urdu. Został nominowany do nagrody Josepha B. Gitllera za wybitny wkład do filozofii.

27 podróży filozoficznych. Przewodnik (nie tylko) Pascala

Z okazji 60. Tygodnia Filozoficznego ukazało się 27 podróży filozoficznych. Przewodnik (nie tylko) Pascala. Zbiór popularnych tekstów pod redakcją M. Iwanickiego i J. Jarockiego jest kontynuacją opublikowanych w zeszłym roku 13 podróży filozoficznych. W środku znaleźć można artykuły znakomitych uczonych, m.in. Tima Maudlina, Shelly’ego Kagana, Paula Boghossiana czy Simona Blackburna. Nie zabrakło również polskich filozofów: Jana Woleńskiego, Jacka Wojtysiaka oraz Wojciecha Lewandowskiego. Autorzy mierzą się z różnymi odsłonami współczesnych sporów pomiędzy potocznym, naukowym i filozoficznym obrazem świata. W tym kontekście podejmują tak różne zagadnienia jak początek i struktura wszechświata, relacja nauki do filozoficznego naturalizmu, badania nad umysłem, a nawet sens życia. Zapraszamy do lektury, życząc owocnych podróży filozoficznych!

XIV Zlot Filozoficzny

Serdecznie zapraszamy na XIV edycję Zlotu Filozoficznego, który odbędzie się w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2018 r. w Łodzi.

Zlot Filozoficzny jest konferencją naukową skierowaną do studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych zajmujących się filozofią oraz dziedzinami jej pokrewnymi. Konferencja organizowana jest co roku przez Ośrodek Badań Filozoficznych oraz jeden z lokalnych uniwersytetów. W tym roku organizatorem lokalnym jest Uniwersytet Łódzki.

Celem Zlotu jest zaprezentowanie stanu najnowszych badań podejmowanych w obszarze filozofii. Wydarzenie sprzyja integracji uczestników o różnym stopniu doświadczenia oraz pochodzących z różnych ośrodków badawczych. Podczas konferencji wystąpienia studentów i doktorantów towarzyszą wystąpieniom uznanych badaczy.

W tym roku gośćmi Zlotu będą między innymi Witold Hensel, Natasza Szutta, Zsófia Zvolenszky oraz Alfredo Vernazzani.

Po konferencji organizatorzy planują wydanie numeru specjalnego Internetowego Magazynu Filozoficznego HYBRIS z wybranymi tekstami uczestników.

Języki konferencji: polski, angielski.

Na zgłoszenia (abstrakt wystąpienia, max 250 słów po polsku lub po angielsku, w dokumencie word na adres zlot@obf.edu.pl) czekamy do 31 maja!

Więcej informacji na stronie internetowej Zlotu: http://zlot.obf.edu.pl